English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KLOCKI DO DRUKOWANIA TKANIN

Klocki do drukowania tkaninWirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych poszerza pole badawcze o formy, które używane były w tradycyjnych warsztatach
farbiarskich.

W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się wyjątkowy zbiór ponad 200 klocków do drukowania tkanin (niektóre opatrzone inicjałami) oraz wzornik z deseniami (jeden z czerwcowych obiektów tygodnia, zob. 8940/MEK) z tzw. warsztatu Buszka w Muszynie. Działania etnograficzno-detektywistyczne prowadzone nad tymi cennymi obiektami, wykazały ich genetyczne pokrewieństwo ze słowackimi formami do modrodruku. Związek ten został naocznie potwierdzony podczas wizyt w czterech słowackich muzeach: w Lewoczy, Starej Lubowni, Czadcy i Martinie.

Bogactwo słowackich zbiorów poważnie nas oszołomiło. Tysiące (!) klocków ułożonych na regałach, pudła wypełnione wzornikami… Setki kart katalogu, dziesiątki fotografii… Materiał porównawczy jak się patrzy. A przed nami kolejne wyprawy do sąsiadów z południa. Ciekawe, jaką układankę z polsko-słowackich klocków uda nam się ułożyć?