English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KWIATKI DLA BIBLIOFILA

Kwiatki dla bibliofilaKwiatki świętego Franciszka to anonimowy utwór literacki pochodzący z XIV wieku, który jest zbiorem opowieści o życiu i cudach św. Franciszka i jego towarzyszy. Charakter opowiadań łączy w sobie elementy legendarne z filozoficznymi rozważaniami i naukami o wymiarze ponadczasowym. Polski przekład autorstwa Leopolda Staffa pochodzi z początku XX wieku.

„Kwiatki…” podzielone są na trzy części opowiadające o losach trzech braci Franciszkanów – pierwsza o św. Franciszku i jego cudach, druga o bracie Jałowcu, a trzecia o życiu i rozważaniach brata Idziego. Każda z tych części niesie przesłanie dobroci, ubóstwa i posłuszeństwa i każda została zaprojektowana w inny sposób, tak aby jak najlepiej oddać jej treść. Część o bracie Jałowcu jest ilustrowana współczesnymi grafikami stylizowanymi na drzeworyty ludowe. Dzięki swojej „naiwnej”, trochę nieudolnej formie drzeworyty są idealnym uzupełnieniem treści opowiadań. Przenoszą nas w czasy średniowiecza, duchowości i religijności prostych ludzi. Pochodzący z Włoch tekst i polskie grafiki łączy chęć sławienia Boga tak, jak potrafimy – z głębi serca. Przypowieść jak brat Jałowiec podzielił się ubraniem z żebrakiem jest zilustrowana drzeworytami przedstawiającymi uczynki miłosierdzia; „Jak brat Jałowiec wpadł w zachwyt podczas Mszy” – wniebowzięciem w otoczeniu aniołów.

Innym nawiązaniem do sztuki średniowiecznej jest zdobienie brzegów książek i iluminowanie. Tutaj brzeg książki jest pokryty srebrną folią, jednak gdy przechylimy kartki ujawnia się napis – „ubóstwo, czystość, posłuszeństwo” – trzy cnoty franciszkańskie. Przekładając kartki w miarę czytania „budujemy” ten napis.

Więcej o książce na stronie kwiatkiswfranciszka.pl