English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE GRAFIKI, KRAKÓW 2012

Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków 2012Według prof. Jana Pamuły, prezesa Stowarzyszenia MTG, współorganizatora cyklu imprez w ramach programu International Print Art, w ramach którego działają także: Künstlerhaus we Wiedniu i Horst-Janssen Museum w Oldenburgu, w tych trzech słowach zawiera się siła dzisiejszej grafiki. Wolna w swych dążeniach, wychodząca od tradycyjnych metod graficznych, sięga po nowe tendencje. Jest sztuką aktywną, żywo reagującą, tworzącą istotny przekaz dotyczący współczesnego świata. Miłośnicy grafiki będą mogli spotkać się w Krakowie we wrześniu na kilku imprezach: wystawie w Bunkrze Sztuki, która ukaże efekty międzynarodowego konkursu, wystawie Grand Prix Młodej Grafiki, która ma zostać pokazana w kontenerach na placu Szczepańskim, ekspozycji „Grafika i edukacja” w Pałacu Sztuki, a także wystawie poświęconej prof. Witoldowi Skuliczowi w Międzynarodowym Centrum Kultury. O programie imprezy więcej: www.triennial.cracow.pl.

Kilka słów o postaci profesora. Ten wybitny grafik, malarz i pedagog, związany z Akademią Sztuk Pięknych, urodził się w 1926 roku, zmarł w 2009 w Krakowie. Uprawiał malarstwo, rysunek, ale przede wszystkim grafikę, zarówno artystyczną, jak i projektową. Był uczestnikiem wielu wystaw, a jego prace znalazły się w wielu światowych kolekcjach. Propagował polską grafikę na świecie, a także zainicjował powstanie w 1960 roku Ogólnopolskiego Biennale Grafiki w Krakowie. Był pierwszym przewodniczącym tej imprezy. W 1966 roku Biennale zyskało rangę międzynarodową. Od 1989 roku pełnił rolę kuratora i dyrektora biura Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Jak mówi prof. Jan Pamuła – krakowskie Triennale Grafiki nie mogło odejść wraz z profesorem Witoldem Skuliczem, zarówno ze względu na jego pamięć, jak i ze względu na artystów i wielbicieli sztuki graficznej.

Przypomnijmy, że III Międzynarodowemu Biennale Grafiki w Krakowie w maju 1970 roku towarzyszyło zorganizowane w Muzeum Etnograficznym sympozjum poświęcone problemom grafiki ludowej. Odbył się wówczas także wernisaż wystawy drzeworytu ludowego. Wśród referentów znaleźli się między innymi: Józef Grabowski, Ksawery Piwocki, Karol Estreicher, Piotr Krakowski, Tadeusz Seweryn. Wystawa, jak i sympozjum stały się jedną z inspiracji twórców Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych.