English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARSZTATY ZE ŚWIĘTYM JERZYM I SMOKIEM

Warsztaty ze świętym Jerzym i smokiemW tych dniach po raz pierwszy został użyty klocek drzeworytniczy przygotowany specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku. W dwóch warsztatach uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Technikum przy Ośrodku, obecny był także Zbigniew Biel – autor klocka, oraz członkowie zespołu projektowego.

Bohaterem warsztatów była postać z drzeworytu – święty Jerzy męczennik, rycerz, pogromca smoka. Opowiedzieliśmy o nim legendy popularne już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Przybliżyliśmy idee, które sprawiają, że święty jest obecny w sztuce ludowej, folklorze, dawnych i współczesnych zwyczajach. Nasze rozmowy i działania skupiały się wokół drzeworytu i specjalnie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum. Bardzo nas ucieszyło, że wyjątkowy klocek, który powstał na potrzeby projektu, okazał się czytelnym medium pomocnym w poznawaniu zarówno postaci św. Jerzego, jak i drzeworytu ludowego.

Powstawaniu wizerunku św. Jerzego towarzyszyło „mlaskanie” farby na wałku, doświadczenie ciężaru deski i zapachu drewna, lekkości papieru i faktury odbitki. Czynne włączenie się w poszczególne etapy pracy nad drzeworytem przybliżyło uczestnikom warsztatów mało znany a ciekawy obszar kultury – dawną grafikę ludową. Podczas zajęć wykonaliśmy pierwsze odbitki drzeworytnicze z nowego klocka. Pracy towarzyszyło oczekiwanie pełne napięcia i niecierpliwe pytania.

Odbitka „z pierwszego tłoczenia” z podpisem artysty grafika Zbigniewa Biela, zgodnie z propozycją uczniów, zostanie umieszczona w harcówce. Święty Jerzy walczący ze smokiem, patron harcerzy, będzie pomagał młodym ludziom realizować harcerskie i rycerskie ideały.

Justyna Masłowiec