English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA DRZEWORYTÓW W TRENCZYNIE

Wystawa drzeworytów w TrenczynieOd 8 września 2018 ludowe drzeworyty z Płazowa z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie prezentowane są w Urzędzie Wojewódzkim w Trenczynie (Słowacja).

Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących XVI Festiwalowi „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC”, będzie trwała do 30 października 2018. Organizatorem jest Klub Polski w Trenczynie, lokalne stowarzyszenie polonijne (więcej o wydarzeniu zob. Atrakcyjny dzień w Trenczynie).

To dobra okazja, by w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych zobaczyć ludowe grafiki naszych południowych sąsiadów. Prowadzone od dwóch lat badania wzbogaciły naszą bazę danych w informacje na temat odbitek i klocków drzeworytniczych, znajdujących się w zbiorach Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie oraz Muzeum w Starej Lubowli.

Zapraszamy też do lektury opracowania na temat kolekcji grafik z Martina („Kolekcja drzeworytów…”, „Zbierka ľudových drevorytov…” ) oraz tekstów dotyczących klocków do druku tkanin („Zbiór form do modrodruku…”), czy popularnych wśród Słowaków wizerunków Matki Boskiej Siedmiobolesnej („Matka Boska Siedmiobolesna”).Galeria zdjęć