English
  wersja podstawowa   wersja kontrastowa
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA DRZEWORYTÓW ZE LWOWA

Wystawa drzeworytów ze LwowaSto czterdzieści jeden odbitek, zgromadzonych w pierwszej połowie XIX wieku, obecnie znajduje się w Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka we Lwowie, przechowującej zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Odbitki te nigdy nie były eksponowane, ani w całości publikowane, zaś od lat czterdziestych XX wieku dostęp do nich nie był możliwy. W rezultacie jeden z największych i najstarszych zbiorów ludowej grafiki był do tej pory niemal nieznany.

Kolekcja powstała w pierwszych dekadach XIX wieku, w okresie, kiedy działali jeszcze ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W tym czasie ich wyroby zaczęły być stopniowo wypierane przez cieszące się coraz większą popularnością malarstwo na szkle, a wkrótce przez obrazy masowo wykonywane w nowych technikach graficznych (litografie, chromolitografie). Kolekcja Pawlikowskiego została więc zebrana w ostatnim okresie funkcjonowania zjawiska.

Wystawa pozwala wkroczyć w krąg symboliki i estetyki charakterystycznej dla dawnej sztuki ludowej, która po dziś dzień fascynuje. Uzupełniają ją obrazy i rzeźby ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, ukazujące wspólne źródła inspiracji ludowych artystów.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja w języku polskim, ukraińskim i angielskim z opracowaniami dotyczącymi kolekcji i jej historii oraz z reprodukcjami wszystkich prezentowanych drzeworytów.

Kuratorzy wystawy: Grzegorz Graff, Grażyna Mosio, Beata Skoczeń-Marchewka
Koncepcja plastyczna wystawy oraz projekt graficzny książki: dr Piotr Michura

Patronat honorowy: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego,
Witalij Maksymenko – Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie

Projekt zrealizowano we współpracy z Lwowską Narodową Naukową Biblioteką Ukrainy im. Wasyla Stefanyka.
Wystawę i wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
Wystawa czynna od 12 września do 30 listopada 2014 r.
Więcej informacji w pressroomie MEK.