Drzeworyty Joanny Rupik
W Galerii Bielskiej BWA do 29 września 2024 oglądać można drzeworyty Joanny Rupik. Artystka zauroczona linorytem oraz ludowym drzeworytem sięga do tych technik graficznych, by wyrazić swoje emocje oraz zamiłowanie do sztuki ludowej. Więcej o…
Kalendarium wydarzeń – MOKSiR w Chełmku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie jako Patron Honorowy projektu „Obraźnicy – opowieść o nieistniejącym świecie”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, pragnie zainteresować miłośników drzeworytu planowanymi wydarzeniach od lipca do września 2024…
Obraźnicy – opowieść o nieistniejącym świecie
Jest to autorski program Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, realizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja2024. Celem zadania jest poznanie, zachowanie oraz kultywowanie lokalnych tradycji ludowego drzeworytnictwa dla wzmocnienia lokalnej…
Drzeworyty ludowe z Płazowa na wystawie w Wygiełzowie
Od 8 września 2023 w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie prezentowana jest wystawa drzeworytów ludowych z Płazowa z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wystawę będzie można zwiedzać w Dworze z Drogini do…
Warsztaty w Narolu i Gorajcu
Pan Józef Lewkowicz należy do nielicznego grona twórców zajmujących się drzeworytem wzorowanym na dawnych grafikach ludowych, w szczególności na tych najcenniejszych pochodzących z warsztatu Kostrzyckich (lub Kostryckich) w Płazowie. Jednocześnie angażuje się w prowadzenie zajęć…
Pracownia historycznego drzeworytu Tadeusza Grajpla
Na krakowskim Rynku trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym niemal do końca grudnia można odwiedzić stoisko pracowni historycznego drzeworytu. Prowadzący pracownię Tadeusz Grajpel od 30 lat zajmuje się wierną rekonstrukcją drzeworytów. Na jego stoisku można kupić…
Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?
W Muzeum Śląskim w Katowicach (ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek Centrum Scenografii Polskiej) prezentowana jest od 14 maja do 15 sierpnia 2021 wystawa dawnych i współczesnych drzeworytów ludowych, pochodzących z wielu polskich kolekcji muzealnych.…
Podkarpackie TraveLIVE i Drzeworyty
Grupa pasjonatów i regionalistów, prowadząca profil Podkarpackie TraveLIVE, zarejestrowała spotkanie ze współczesnym rzeźbiarzem i drzeworytnikiem Józefem Lewkowiczem na wystawie w radruskiej filii Muzeum Kresów w Lubaczowie. Artysta opowiada o fascynacji drzeworytami płazowskimi i prezentuje swoje…
Drzeworyt w bazie danych
Karawaka (krzyż morowy) materiał: papier czerpany technika: drzeworyt wzdłużny zob. więcej w bazie danych: MNK XV R.3749
Wystawa drzeworytów w Radrużu
20 września 2020 roku, w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie, odbył się wernisaż wystawy Józefa Lewkowicza powrót do korzeni. Drzeworyt płazowski i kamieniarstwo bruśnieńskie. Twórca od wielu lat…
Drzeworyt jest jedną ze starszych i w przeszłości najbardziej rozpowszechnionych technik graficznych.
Więcej...Drzeworyty współczesne to domena grafików wywodzących się z uczelni artystycznych. Rzadsze od białych kruków są te, wykonywane przez twórców o innym rodowodzie. Przedstawiamy trzech z nich: Antoniego Toborowicza, Wojciecha Marchlewskiego i Włodzimierza Ostoję-Lniskiego.
Więcej...Kolekcja form do drukowania tkanin zgromadzona w Muzeum Etnograficznym w Krakowie liczy ponad 250 obiektów. Większość pochodzi z farbiarni w Muszynie. Formy prezentują niezwykłe bogactwo motywów, które niegdyś zdobiły spódnice, chustki czy pościel
Więcej...Od Trzech Króli 6 stycznia do świętej Barbary 4 grudnia.
Więcej...Ludzie od zawsze wędrowali do miejsc uznawanych za święte.
Więcej...Co oznaczają nacięcia na krawędzi klocka?
Więcej...
Tajemniczy fundator
Więcej...
Trochę statystyki o bazie danych drzeworytów
Więcej...
Monogram Matki Boskiej i Chrystusa
Więcej...
Odbitki z tego samego klocka?
Więcej...
Reklama dźwignią handlu
Więcej...
Pieczęć
Więcej...
Drzeworyty na czas zarazy
Więcej...
’Niech Twój upadek złe moje nałogi zniszczy’. O wizerunkach Chrystusa Upadającego
Więcej...
Ikona z drzeworytem
Więcej...