Dzięki pasji, konsekwencji i wytrwałości aktywistów: Grzegorza Ciećki, Józefa Lewkowicza oraz Anny Serkis-Wójtowicz, wspieranych przez lokalne instytucje, drzeworyt płazowski wpisany został niedawno do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wspierając działania promujące tradycję XIX-wiecznego drzeworytnictwa w Płazowie, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu prowadził w 2024 roku cykl warsztatów drzeworytniczych w ramach projektu „Powrót do korzeni drzeworytu”, wspieranego przez program „Niematerialne – przekaż dalej” Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Spotkania były nie tylko miejscem kreatywnej pracy, ale także wyjątkową podróżą w przeszłość, która połączyła pokolenia. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z historią warsztatu Kostrzyckich w Płazowie, którą przypomniał Grzegorz Ciećka. Później przez kilka tygodni adepci sztuki drzeworytniczej tworzyli własne matryce do druku drzeworytów oraz tkanin.
Finał projektu miał miejsce 29 września w Płazowie w drzeworytni, gdzie odbył się wernisaż prac uczestników warsztatów: Moniki Belki, Aleksandra Kołodzieja, Ignacego Kołodzieja, Sebastiana Nowakowskiego i Ewy Żuchowicz oraz potomków drzeworytnika z Płazowa Macieja Kostrzyckiego – Błażeja Kostrzyckiego i Jagody Kostrzyckiej.